Pokud chcete úplně pochopit princip této oblíbené metody, nejdříve je nutné znát pojmy krevní plazma a fibroblasty.
Krevní plazma
Krevní plazma je žlutavá, tekutá složka krve. Právě v ní se nacházejí všechny krevní elementy – erytrocyty, leukocyty a trombocyty.
Složena je z anorganické a organické složky. Anorganickou část z velké většiny tvoří voda, organickou hlavně bílkoviny – albuminy, globuliny či fibrinogen.
K využití při plazmaterapii je klíčová jiná bílkovinná složka plazmy – růstové faktory nebo také cytokiny. Ty se nacházejí také v trombocytech – krevních destičkách. Jednou z funkcí cytokinů je regulace tkáňové reparace pojivové tkáně.
Fibroblasty
Fibroblasty jsou vazivové buňky, které mimo jiných funkcí mají na starost také produkci kolagenu a elastinu. A právě dostatek kolagenu je klíčový pro jemnou pleť bez vrásek. S postupujícím věkem se ale aktivita fibroblastů snižuje, čímž dochází k oslabení podkožního vaziva. To se začne projevovat uvadáním a stárnutím pleti a tvorbou vrásek.
Teď už je princip, na kterém plazmaterapie funguje, zjevný. Krevní plazma klienta bohatá na krevní destičky a cytokiny se vpraví do místa určení – do oblasti obličeje či dekoltu. Tam růstové faktory (cytokiny), začnou okamžitě stimulovat málo aktivní fibroblasty k vyšší aktivitě. Poté fibroblasty začínají zvýšeně produkovat tolik potřebný kolagen a také reparovat starší poškozené buňky, které nutí k množení. Díky tomu dochází k vyhlazení pleti, redukci a odstranění vrásek.
Indikace plazmaliftingu
- Regenerace stárnoucí pokožky
- Regenerace unavené a povadlé pokožky
- Omlazení pokožky
- Prevence před stárnutím pokožky
- Vyhlazení mikro vrásek
- Vyhlazení hloubkových vrásek
Kontraindikace plazmaliftingu
- Osoby s poruchami srážlivosti krve
- Osoby prodělávající infekční onemocnění
- Osoby užívající léky na ředění krve
- Při nádorovém onemocnění
- Osoby trpící zánětem pokožky v místě zákroku